Suomi osallistuu kansainväliseen Esports Nations Cup 2026 (ENC26) -turnaukseen, jossa maajoukkueet kilpailevat toisiaan vastaan esportsin monilajimestaruudesta tämän vuoden marraskuussa.
Turnauksessa pelataan 16 eri peliä ja kokonaispalkintopotti on 20 miljoonaa dollaria.
Kyseessä on ainutlaatuinen mahdollisuus rakentaa suomalainen esports-maajoukkue, joka kokoaa parhaat pelaajat ja valmentajat yhteen yli organisaatiorajojen.
“Tämä ei ole vain turnaus. Tämä on mahdollisuus rakentaa yhdessä jotain, joka yhdistää koko suomalaisen esportsin. Kun pelataan Suomen puolesta, kaikki ovat samalla puolella.”
– Petri Hämälä, Assembly Organizing Oy, Suomen “National Team Partner of ENC26”
Assembly Organizing Oy on Suomen Elektronisen Urheilun Liiton mandaatilla ja suosituksella hakenut ja tullut Esports Nations Cupin komitean valitsemaksi maajoukkueen lisenssihaltijaksi, “National Team Partneriksi”. Assembly-tapahtumat ovat olleet osa suomalaisen kilpapelaamisen ja digipelaamiskulttuurin kehitystä ja kivijalkaa jo neljännellä vuosikymmenellä.
Lisenssihaltija Assemblyn operatiivista tekemistä projektissa palveluntarjoajana tukee ENCE, joka fasilitoi maajoukkuetoiminnalle harjoittelutiloja, sisällöntuotantoa sekä omat sosiaalisen median kanavat maajoukkueen käyttöön.
“Suomalaisessa e-urheilussa on valtava määrä osaamista ja historiaa. Assemblyn tukeminen Suomen lisenssin hakijaksi oli meille selvä valinta. Koemme, että näin saamme koottua yhdessä kentän kanssa kaikkia suomalaisia kilpapelifaneja puhuttelevan maajoukkuetoiminnan. Roolimme on ensisijaisesti toimia edunvalvojan roolissa ja huolehtia urheilijoidemme hyvinvoinnista”
– Sonja Ahtiainen, Suomen elektronisen urheilun liitto SEUL ry, Puheenjohtaja
Suomen elektronisen urheilun liitto, SEUL ry, toimii projektissa yhdistävänä ja tukevana tahona, varmistaen toiminnan läpinäkyvyyden koko kentän näkökulmasta.
Eemeli “Woomera” Ikonen on tullut Esports Nations Cupin komitean valitsemaksi Suomen maajoukkueen vetäjäksi, “National Team Manager”. Eemeli on niin oman pelaajahistoriansa kuin monipuolisen organisaatiotaustansa puolesta luonnollinen valinta joukkueen vetäjäksi.
“Yhdessä rakennamme maajoukkueen, joka edustaa suomalaisen e-urheilun huippua. Kokoamme jokaiseen peliin kilpailukykyisimmät kokoonpanot ja vahvistamme Suomen asemaa kansainvälisillä kilpakentillä.”
– Eemeli Ikonen, National Team Manager
Eemelin nykyisen päivätyön ENCEllä huomioiden, pelaaja- ja valmentajavalinnoissa tehdään tiivistä yhteistyötä Assemblyn ja SEULin muodostaman työryhmän kanssa riippumattomuuden varmistamiseksi.
Uusi luku suomalaisessa esportsissa
Esports Nations Cup tuo suomalaiselle esportsille uuden kansainvälisen näyttämön.
Samalla se tarjoaa mahdollisuuden rakentaa jotain pitkäkestoista, yhteistä tapaa toimia, kehittää ja edustaa Suomea esportsissa.
Tulevien kuukausien aikana suomalaiset esports-fanit pääsevät mm. seuraamaan maajoukkueiden rakentumista eri peleissä, tarinoita taustalta, faneja osallistavia tapahtumia ja yhteisöllistä tekemistä koko kentän välillä.
Koko Suomen joukkue. Tavoitteena tavata torilla.
Mikä on Esports Nations Cup?
Esports Nations Cup (ENC) on uusi globaali maajoukkuekilpailu, joka tuo kansallisen edustamisen osaksi kansainvälistä esports-kalenteria rakenteellisessa ja toistuvassa muodossa.
Turnaus järjestetään kahden vuoden välein, tarjoten pitkäjänteisen ja vakaan alustan maajoukkuekilpailulle eri pelien välillä. ENC:tä hallinnoi Esports World Cup Foundation (EWCF), joka vastaa kilpailun kansainvälisestä viitekehyksestä ja säännöistä. Ensimmäinen turnaus järjestetään marraskuussa 2026 Riadissa, Saudi-Arabiassa.
Lisätiedot ja haastattelupyynnöt
encfinland@assembly.org

